Блог

30.11.2023 article image

Традиції святкування Різдва в Англії та Америці

Здебільшого наші погляди приковані до того, як святкують Різдво в США, адже американські різдвяні та новорічні фільми – вже обов’язкова традиція у всьому світі. Втім, ми часто забуваємо про те, як святкують це світле свято в Англії, а багато з нас навіть не знають їхніх не менш багатих та цікавих традицій.

 

У цій статті ми дізнаємось чимало англійських звичаїв у святкуванні Різдва, які за бажанням можна навіть додати до свого свята, а також побачимо контраст у святкуванні між США та Великобританією.  

 

Як святкують Різдво в Америці

 

Святкування Різдва в Америці є різноманітним та охоплює різні традиції та звичаї. Ми зібрали для вас декілька типових традицій, які можна спостерігати в Сполучених Штатах на Різдво:

 

  • Прикрашання ялинки та будинку: багато сімей встановлюють ялинку у своїх домах і прикрашають її різними прикрасами, гірляндами та іграшками, а також змагаються з сусідами хто зробить найгарніші декорації для двору свого будинку. 

  • Обмін подарунками: діти та дорослі обмінюються подарунками в різдвяну ніч або рано вранці у день Різдва в колі сім’ї або серед друзів.

  • Святкові страви: традиційними стравами на Різдво є індичка, м’ясні страви, імбирні пряники та фруктові кекси.

  • Доброчинні заходи: період зимових свят часто асоціюється із благодійністю, тож чимало небайдужих людей та організацій здійснюють в цей час доброчинні внески.

 

Як святкують Різдво в Англії

 

Британцям не чужі американські традиції, проте, у них є чимало своїх стародавніх звичаїв, що походять ще з древніх часів. 

 

Адвент календарі 

 

  • Продаж адвент календарів розпочинається у Британії ще на початку грудня. Адвент календарі – це спеціальні календарі, які відраховують час, що залишився до Різдва. Це явище походить від лютеранської релігійної традиції, а саме слово advent походить від латинського adventus, що означає “прийдешній”. 

  • Зазвичай їх виготовляють у вигляді картонного будиночка з можливістю відчинення вікон. У кожне віконце кладуть солодощі, записку, маленький тематичний подарунок тощо. В останні роки адвент календарі набувають популярності також в Україні, тож це може бути прекрасний подарунок рідним та близьким на Різдво чи Новий рік. 

 

Різдвяний ярмарок

 

  • Немає кращого способу відсвяткувати Різдво у Британії, ніж відвідати найближчий різдвяний ярмарок (їх досі часто називають староанглійською “fayre”). За кілька тижнів до Різдва у багатьох містах Британії проводяться великі святкові ярмарки. Часто вони проводяться на міських площах, де стоять прилавки продавців. Також є багато розваг, від живої музики до дитячих атракціонів чи навіть ковзанки. 

  • Цю традицію британці позичили в європейських країн. Хоч всі ярмарки варті відвідування, саме в Бірмінгемі проходить найбільший Christmas Market, де влаштовують розкішні декорації та ставлять більше ніж сто прилавків з сувенірами та їжею.

  • Особливий інтерес викликають саме різдвяні смаколики: глінтвейн (mulled wine), кренделі (pretzels), соус з вершкового масла та бренді (brandy butter). До речі, рецепти всіх цих частувань можна знайти в мережі і приготувати їх самостійно!

 

Mince pies 

 

  • Коли святкують Різдво в Британії, не обходиться без mince pies – досить незвичних для нас пиріжків з м’ясного фаршу, фруктів та суміші спецій. Насправді ця страва сягає корінням ще Середньовіччя, адже таким чином можна було зберігати м’ясо тривалий час без потреби в його солінні чи коптінні. 

  • Сьогодні фарш здебільшого замінюють на тваринний жир, а ще варіюють солодкі інгредієнти: в minced pies вам можуть трапитись родзинки, горіхи, бобові, ягоди тощо.

 

Різдвяний пудинг

 

  • Пудинг – ще одна класична страва, яку часто готують або купують до Різдва. Christmas pudding – це щільний фруктовий пиріг, який часто готують за кілька тижнів або й навіть місяців до самого свята. За цей час сухофрукти вбирають алкоголь, яким регулярно поливають пудинг за кілька тижнів до його подачі на святковий стіл. 

  • На Різдво пудинг підпалюють і покривають соусом з коньячного або ромового масла (вже згадане нами brandy butter), збитих вершків, лимонного крему, морозива, заварного крему або підсолодженого соусу бешамель. Його також можуть посипати цукровою пудрою або полити цукровою глазур’ю.

 

Пантоміми

 

  • Напередодні Різдва та Нового року багато британських театрів показуватимуть пантоміми. Але що таке пантоміма? Ця найбільш британська різдвяна традиція є по своїй суті театральною постановкою традиційних казок, таких як “Джек і бобове стебло” або “Попелюшка”. 

  • У пантомімах зазвичай беруть участь маловідомі знаменитості, і в основному вони орієнтовані на сім’ї з дітьми. Зазвичай, в таких сценках є жінка (її грає чоловік, переодягнений жінкою), яка виконує комічну роль в шоу. За сюжетом вона часто є подругою головного героя і підтримує його в змаганні проти хитрого лиходія. Щоразу, коли з’являється лиходій, глядачів заохочують приєднатися до його висміювання, освистуючи та шиплячи. 

 

Королівська промова 

 

  • У Великій Британії Різдво не було б Різдвом без промови Короля. Протягом останніх кількох десятиліть цю промову виголошувала королева Єлизавета ІІ. Однак, оскільки королева Єлизавета померла 8 вересня 2022 року, відтепер різдвяну промову виголошуватиме її наступник, Чарльз III.Традиція бере свій початок у 1932 році, коли тодішній король Георг V проголосив вітальне звернення до свого народу у радіопередачі. 

  • Після королівських вітань з нагоди Різдва телевізійні канали заповнюються різноманітними святковими сюжетами, голлівудськими блокбастерами та, звичайно ж, класичними новорічними фільмами. 

 

Mistletoe kisses

 

  • Mistletoe в перекладі з англійської означає омела – паразитичний кущ, що обростає іншими деревами. Поцілунки під омелою – одна з найромантичніших різдвяних традицій в Англії, яка часто фігурує в книжках, фільмах та серіалах. 

  • Звичай прикрашати оселю омелою походить ще з часів стародавніх друїдів. Вважалося, що вона має містичну силу приносити удачу сім’ям і відганяти злих духів. Окрім цього, поцілунок закоханих під омелою віщував їм вічне кохання та міцну спільну родину. А ще, це красива декорація, що додає затишку будь-якому інтер’єру. 

 

Вправа на уважність

 

Сподіваємось, ви змогли вибрати для себе один з багатьох британських звичаїв, які хотіли б інтегрувати у власне свято. А для того, щоб перевірити як добре ви запам’ятали різдвяні традиції Англії, пропонуємо вам виконати маленьку вправу на уважність.

 

Оберіть який з цих двох фактів про англійське Різдво неправильні:

 

  1. Адвент календар – календар-будиночок, віконця якого пусті, що символізує потребу самостійно заповнити пробіли життя у наступному році.

  2. Різдвяні ярмарки славляться смачними стравами, такими як глінтвейн та кренделі.

  3. Іншими класичними стравами, що готують на Різдво, є minced pies та Christmas pudding.

  4. Зазвичай, при постановці пантомім, над сценою розвішують омелу в надії на те, що сценка матиме успіх в глядачів.

  5. Промова монарха – невіддільна британська різдвяна традиція, що розпочалась у 1932 році.

 

Відповіді

 

Неправильними фактами є перший та четвертий.